Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować poprawnego działania oraz pełnej funkcjonalności serwisu.
poniedziałek-piątek: 7:30-17:30
+48 602 887 061 lub +48 602 187 187

Warsztaty z historii sztuki w przedszkolu

Dlaczego historia sztuki w przedszkolu?

  • Dziecko zdobywa wiedzę o dawnej i współczesnej sztuce, poznaje życie ludzi i kulturę w wybranych okresach. Dziecko może dostrzec jak zmieniała się sztuka i jakim celom służyła.
  • Dziecko rozwija wrażliwość estetyczną rozumianą nie tylko jako staranność wykonania prac, ale również jako wrażliwość na sztukę i piękno wokół nas.
  • Dziecko wyposaża się w podstawowe pojęcia języka sztuk plastycznych.
  • Dziecko rozwija ekspresję plastyczną. Zdobywa umiejętność wyrażania własnych emocji w procesie twórczym, poprawia sprawność manualną i rozwija zdolności plastyczne.

Sztuka powinna ożywiać naszą wyobraźnię, przenosić ją w światy dla nas niedostępne. To podróż do świata sztuki różnych epok. Od sztuki prehistorycznej po wybrane dzieła sztuki współczesnej.

I część warsztatów z historii sztuki

W pierwszej części warsztatów dzieci poznają podstawowe informacje o życiu ludzi w danym okresie i sztuce, jaką tworzyli. Próbujemy wspólnie dyskutować na tematy dotyczące określonej kultury, dzieł i artystów. Badamy, odkrywamy, dochodzimy do wspólnych wniosków.

Chcemy, aby dzieci nie tylko poznawały dzieła, ale próbowały zrozumieć artystyczne intencje mistrzów, uczucia, które im towarzyszyły i kanony, których przestrzegali lub łamali, tworząc tym samym nowe. Dążymy do tego, aby zainspirowane dziełami mistrzów, szukały własnych dróg ekspresji.

II część warsztatów z historii sztuki

W drugiej części zajęć wykonujemy pracę w technice, która związana jest z omawianą epoką, bądź pozwala osiągnąć efekty dla niej charakterystyczne. Eksperymentujemy z materią – poza pracami „płaskimi” robimy makiety i kolarze łączące różne techniki.

O prowadzącym warsztaty z historii sztuki

Anna Below-Kopacka Anna Below-Kopacka

Pasjonatka sztuki dawnej i współczesnej. Absolwentka studiów z zakresu sztuki i pedagogiki. Od najmłodszych lat zgłębiała tajniki sztuki w rodzinnej pracowni malarskiej i snycerskiej. Swoją wiedzę na temat historii sztuki przekazuje dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zafascynowana polską rzeźbą XX wieku i francuską sztuką i kulturą z okresu belle epoque.