Dlaczego historia sztuki w przedszkolu?
- Dziecko zdobywa wiedzę o dawnej i współczesnej sztuce, poznaje życie ludzi i kulturę w wybranych okresach. Dziecko może dostrzec jak zmieniała się sztuka i jakim celom służyła.
- Dziecko rozwija wrażliwość estetyczną rozumianą nie tylko jako staranność wykonania prac, ale również jako wrażliwość na sztukę i piękno wokół nas.
- Dziecko wyposaża się w podstawowe pojęcia języka sztuk plastycznych.
- Dziecko rozwija ekspresję plastyczną. Zdobywa umiejętność wyrażania własnych emocji w procesie twórczym, poprawia sprawność manualną i rozwija zdolności plastyczne.
Sztuka powinna ożywiać naszą wyobraźnię, przenosić ją w światy dla nas niedostępne. To podróż do świata sztuki różnych epok. Od sztuki prehistorycznej po wybrane dzieła sztuki współczesnej.
I część warsztatów z historii sztuki
W pierwszej części warsztatów dzieci poznają podstawowe informacje o życiu ludzi w danym okresie i sztuce, jaką tworzyli. Próbujemy wspólnie dyskutować na tematy dotyczące określonej kultury, dzieł i artystów. Badamy, odkrywamy, dochodzimy do wspólnych wniosków.
Chcemy, aby dzieci nie tylko poznawały dzieła, ale próbowały zrozumieć artystyczne intencje mistrzów, uczucia, które im towarzyszyły i kanony, których przestrzegali lub łamali, tworząc tym samym nowe. Dążymy do tego, aby zainspirowane dziełami mistrzów, szukały własnych dróg ekspresji.
II część warsztatów z historii sztuki
W drugiej części zajęć wykonujemy pracę w technice, która związana jest z omawianą epoką, bądź pozwala osiągnąć efekty dla niej charakterystyczne. Eksperymentujemy z materią – poza pracami „płaskimi” robimy makiety i kolarze łączące różne techniki.
O prowadzącym warsztaty z historii sztuki
![]() |
Anna Below-Kopacka Pasjonatka sztuki dawnej i współczesnej. Absolwentka studiów z zakresu sztuki i pedagogiki. Od najmłodszych lat zgłębiała tajniki sztuki w rodzinnej pracowni malarskiej i snycerskiej. Swoją wiedzę na temat historii sztuki przekazuje dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Zafascynowana polską rzeźbą XX wieku i francuską sztuką i kulturą z okresu belle epoque. |